FAQ

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami:

metamixer007@gmail.com

Dołącz do grupy na Telegramie

document.addEventListener('DOMContentLoaded', function() { jQuery(function($){ let accordionTitles = $('.elementor-accordion-item .elementor-tab-title'); let openers = document.querySelectorAll('[data-accordion-open]'); openers.forEach( (e,i) =

NFT to jakby certyfikat własności, który jest niewymienialny, niezmienny technicznie, niemożliwy do zhakowania. Jeśli dzisiaj kupisz NFT, nikt inny nie ma fizycznej możliwości go posiadać, pomimo tego, że ktoś może ściągnąć sobie obrazek JPEG reprezentujący wizualnie Twoje NFT, to unikalne ID należy tylko do Ciebie.

NFT może reprezentować albo prawdziwy, rzeczywisty przedmiot (jak np. dzieło sztuki, nieruchomość, luksusową torebkę), albo jakieś dobro digitalne (dzieło sztuki, które istnieje tylko online, przedmiot, który można wykorzystywać w metaversie, kartę z wizerunkiem piłkarza danego klubu piłkarskiego, która istnieje tylko online), albo (tak jak w przypadku Bored Apes Yacht Club) może być kartą wstępu do klubu, dostępem do jakiejś społeczności, do której chcemy należeć, może być biletem wstępu na koncert czy konferencję. Dodatkowo ciągle pojawiają się kolejne zastosowania tej technologii.

Ścieżka edukacyjna o technologiach NFT/AR i AI w sztuce!

Witaj w świecie sztuki i technologii.

Tworzysz, inwestujesz w sztukę lub chcesz nadążyć za sztuczną inteligencją?
Jesteś na właściwej drodzę do odnalezienia odpowiedzi na podstawowe pytania.

Przed Tobą tzw. “Ścieżka edukacyjna”, a w niej 13 stacji z odpowiedziami na pytania dotyczące wpływu technologii AI, NFT i AR na sztukę.
13 stacja to quiz.

Dla osób, które udzielą 80% poprawnych odpowiedzi otrzymają upominki i nagrody. Bądź uważny.
Miłej podróży!

Kupowanie sztuki jako NFT może być dla wielu ludzi atrakcyjne z kilku powodów:

  • Unikalność: NFT zapewnia unikalność wirtualnego dzieła sztuki. Każde NFT posiada niepowtarzalny kod, co oznacza, że ​​każde dzieło sztuki NFT jest unikalne i niepowtarzalne.
  • Posiadanie: Kupując dzieło sztuki jako NFT, stajesz się jego właścicielem. Możesz przechowywać, sprzedawać lub przekazywać go innym osobom, tak jak w przypadku fizycznej sztuki.
  • Wykorzystanie potencjału kryptowalut: NFT wykorzystują technologię blockchain, co oznacza, że ​​można je przechowywać w cyfrowych portfelach kryptowalutowych i handlować nimi na platformach kryptowalutowych.
  • Możliwość inwestycji: W zależności od artysty, stylu i popularności dzieła, cena NFT może rosnąć, co oznacza, że ​​możesz zarobić na inwestycji.

Aby kupić sztukę jako NFT, należy:

  1. Znaleźć platformę NFT: Istnieje wiele platform NFT, takich jak OpenSea, SuperRare, Nifty Gateway czy Rarible, na których można kupić i sprzedać sztukę jako NFT.
  1. Wybrać dzieło sztuki: Po wybraniu platformy NFT, możesz przeglądać dostępne dzieła sztuki, włącznie z obrazami, animacjami, filmami i muzyką.
  1. Kupić dzieło sztuki: Jeśli znalazłeś dzieło, które chcesz kupić, musisz wybrać opcję „Kup teraz” lub uczestniczyć w aukcji, jeśli sprzedawca zdecydował się na taką formę sprzedaży.
  1. Przechowywać NFT: Po zakupie NFT, musisz go przechować w cyfrowym portfelu kryptowalutowym, aby mieć do niego dostęp i móc nim handlować.

AI może wspierać twórów w procesie kreacji działa sztuki bez względu na to czy jest to dzieło fizyczne czy cyfrowe.

AI może wpłynąć również wpłynąć na dystrybucję i odbiór sztuki poprzez personalizację rekomendacji i katalogów dzieł sztuki dla odbiorców, na podstawie ich upodobań i preferencji. Może to pomóc w popularyzacji dzieł sztuki i zwiększeniu zainteresowania nimi wśród szerokiej publiczności.

Bezpieczna jest sama technologia, jaką jest NFT i zapisywanie wszystkich danych na blockchainie. Obecnie siła zabezpieczenia kryptograficznego (zabezpieczenia NFT) nie jest fizycznie możliwa do zhackowania.

Dużym wyzwaniem natomiast jest to, że NFT jest mocno powiązane z kryptowalutami. Kiedy wyceny kryptowalut spadają, NFT wyceniane w tych walutach również obniżają swoją wartość. Dlatego tak ważne jest zrozumienie tego, co kupujemy, bo są NFT, które mają pokrycie w przedmiotach rzeczywistych.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to musimy pamiętać, że fajnie mieć technologię, która pozwala na wymianę dóbr peer-to-peer, ale za to my sami musimy dbać o bezpieczeństwo naszych środków. Jeśli wyślemy NFT na zły adres, to nigdzie się z tym nie możemy zgłosić. Nasz błąd, nasza strata.

Istnieją kontrowersje co do ekologiczności NFT. Wynika to z faktu, że większość platform NFT działa na blockchainie, który wymaga znacznych zasobów energii, przede wszystkim związanych z procesem „kopania” kryptowalut, takich jak Bitcoin i Ethereum.

Proces tworzenia i przechowywania NFT jest mniej energochłonny niż proces „kopania” kryptowalut, ale nadal wymaga dużej ilości energii. Należy jednak zauważyć, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy wiele projektów blockchainowych, w tym te związane z NFT, pracuje nad rozwiązaniami mającymi na celu zminimalizowanie negatywnych skutków na środowisko naturalne.

Warto również podkreślić, że w roku 2020 ponad 200 firm i osób fizycznych uruchomiło porozumienie Crypto Climate Accord, którego celem jest dekarbonizacja globalnego przemysłu kryptograficznego i przejście do zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2030 r., głównie poprzez przejście na odnawialne źródła energii. Dodatkowo, aż 70% górników Bitcoin’a wykorzystuje jako źródło zasilania energię odnawialną, taką jak energia wiatrowa, słoneczna i wodna.

Podsumowując, NFT nie są w pełni ekologiczne, ale istnieją działania podejmowane przez społeczność blockchain, aby zminimalizować ich wpływ na środowisko naturalne.

Zalety NFT:

  • Unikalność: NFT zapewniają unikalność i autentyczność cyfrowych dzieł sztuki, co sprawia, że są one bardziej wartościowe i cenione przez kolekcjonerów.
  • Potencjalne korzyści finansowe: właściciele NFT mogą zarobić na swoich inwestycjach, gdyż ceny NFT mogą rosnąć, a niektóre dzieła osiągają bardzo wysokie ceny na aukcjach.
  • Nowe możliwości dla artystów: NFT umożliwiają artystom dostęp do nowych źródeł przychodów, które nie były dostępne wcześniej, a także dają możliwość tworzenia i dystrybucji sztuki bez pośredników.
  • Ochrona własności intelektualnej: NFT mogą zapewnić ochronę własności intelektualnej artystów, umożliwiając im kontrolowanie dystrybucji i użytkowania swoich dzieł.

Wady NFT:

  • Wysokie koszty: koszty zakupu NFT mogą być bardzo wysokie, co utrudnia dostęp do nich dla niektórych osób.
  • Kontrowersje dotyczące środowiska: jak już wspomniałem, blockchain i procesy związane z NFT są często krytykowane za ich negatywny wpływ na środowisko.
  • Brak regulacji: rynek NFT jest obecnie słabo regulowany, co może skłonić do występowania niejasności i nieuczciwych praktyk.

Obecnie nie ma jednoznacznej definicji dla tego czym jest metaverse. Ale w uproszczeniu metaverse to pojęcie określające wirtualny świat. W metaverse ludzie mogą poruszać się, komunikować się, tworzyć i konsumować treści oraz prowadzić interakcje w środowisku wirtualnym za pomocą swoich avatarów.

NFT są ściśle powiązane z metaverse, ponieważ umożliwiają artystom i twórcom treści cyfrowych tworzenie unikalnych, autentycznych i niemodyfikowalnych przedmiotów cyfrowych, które mogą być używane w metaverse. Na przykład, w metaverse, gracze mogą zdobywać i używać NFT w grach lub twórcy mogą tworzyć i sprzedawać NFT przedmioty dekoracyjne lub inne akcesoria dla avatarów.

Ponadto, NFT mogą być używane do reprezentowania nieruchomości w metaverse, co umożliwia posiadaczom nieruchomości kontrolowanie ich dystrybucji i zarządzanie nimi w wirtualnym środowisku.

Metaverse i NFT są wzajemnie powiązane i łączą się, aby stworzyć nowy sposób interakcji między ludźmi i technologią oraz nowe możliwości dla twórców i użytkowników cyfrowych treści.

Tak, sztuka tradycyjna może być tokenizowana i sprzedawana jako NFT. Właściciel dzieła sztuki może zdecydować się na jego cyfrowe zreprodukowanie i stworzenie NFT, który reprezentuje oryginalne dzieło. W takim wypadku NFT jest jakoby certyfikatem własności, cyfrowym dowodem zakupu.

Warto jednak zauważyć, że w przypadku sztuki tradycyjnej NFT nie stanowi samego dzieła, a jedynie cyfrowy zapis potwierdzający jego oryginalność i właściciela. Samo dzieło pozostaje nadal fizycznym obiektem i wymaga odpowiedniej konserwacji oraz przechowywania.

Ważne jest również, aby przed zakupem NFT reprezentującego dzieło sztuki tradycyjnej, upewnić się co do jego autentyczności oraz legalności transakcji, ponieważ w przeciwnym razie istnieje ryzyko nabycia nielegalnego lub sfałszowanego dzieła.

NFT działa na zasadzie technologii blockchain, która pozwala na stworzenie cyfrowego rejestru transakcji i przechowywanie ich w sposób zdecentralizowany, czyli bezpośrednio na komputerach użytkowników z sieci. Każdy NFT zawiera unikalny kod identyfikacyjny, który jest zapisany na blockchainie i potwierdza jego oryginalność oraz właściciela.

Dzięki blockchainowi, NFT są niepodzielne i unikalne, co oznacza, że każdy z nich jest jedyny w swoim rodzaju i nie można go zastąpić innym aktywem o takich samych właściwościach. Właściciele NFT mogą łatwo przenosić własność tych aktywów między sobą bez potrzeby korzystania z pośredników, co przyspiesza i upraszcza proces handlowy.

Istnieje wiele platform, na których można kupić lub sprzedać NFT. Niektóre z najpopularniejszych platform to:

  • OpenSea – jedna z największych platform NFT, na której można znaleźć wiele różnych rodzajów cyfrowych aktywów.
  • Nifty Gateway – platforma, która specjalizuje się w sprzedaży limitowanych edycji NFT znanym artystom, takim jak Beeple czy Grimes.
  • SuperRare – platforma, która skupia się na sprzedaży unikalnych dzieł sztuki cyfrowej od wybranych artystów.
  • Rarible – platforma, która umożliwia użytkownikom tworzenie i sprzedaż własnych NFT.
  • Foundation – platforma, która skupia się na wspieraniu artystów, którzy tworzą innowacyjne i oryginalne dzieła sztuki cyfrowej.

Przed zakupem lub sprzedażą NFT warto dokładnie zapoznać się z politykami, opłatami i zabezpieczeniami oferowanymi przez daną platformę, a także upewnić się co do autentyczności i legalności transakcji.

Otwarci na współpracę

MetaMixer to inicjatywa dzięki, której  stworzymy przestrzeń do edukacji, nawiązania współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy artystami, inwestorami i ludźmi z branży IT, którzy są ciekawi, a nie wiedzą od czego zacząć.

01- Zapisz się

Dzięki temu możemy się skontaktować

02 - Odbierz wiadomość

Sprawdź co przygotowaliśmy

03 - Podejmij działanie

Sprawdź sam jak działa WEB 3.0

Subskrybuj nasz newsletter,
bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera, informujemy w nim o wszystkim wydarzeniach, przesyłamy wskazówki jak dołączyć do świata WEB 3.0. Przekazujemy podsumowania wydarzeń, zdarza nam się również przesłać tam informacje o możliwości odebrania NFT czy POAP.